Avrupa bunu konuşuyor: Bir kurtarış bir sevinç

AVUSTURYA VE AVRUPA SPOR BASINI MAÇI NASIL GÖRDÜ

Avusturya basının’a manşetlerde yer alan resimlerin büyük bölümü, gözyaşlarını tutamayan Avusturyalı futbolculara ayrılmıştı. Mert Günok’ un son dakikadaki kurtarışı da, ortak konu başlıklarından biriydi. Avusturya basını ırkçı taraftarlarının bir gün önce yaptığı sokak gösterisini de manşetlerine taşımıştı. Basının ilgi gösterdiği diğer konu başlıkları, Avusturya’daki Türklerin gösterileri yanı sıra PKK bayrakları ve Avusturya’yı destekleyen Suriyeliler oldu. Merih Demiral’ ın maç sonu yaptığı ‘bozkurt işareti ‘ de Avusturya basınında yer aldı.

AVUSTURYA BASININDA MAÇ NASIL YORUMLANDI

Kurier Gazetesi ; “Avrupa Şampiyonası Son 16 Turunda Acı Son: Avusturya Türkiye’ye Yenildi” başlığını attı.

Gazetenin bir diğer önemli başlığı ise, Avusturya taraftarları ile ilgiliydi; “Türkiye maçı öncesi ırkçı sloganlar: Avusturya taraftarları, Avrupa Şampiyonası’nda Skandala Neden Oldu”.

Bu başlığın haberinde ise ayrıntılar şöyle; “Maçtan önce Salı günü İsviçre televizyonu SRF’de yayınlanan bir programda, şehirde bulunan Avusturyalı taraftarlarının “Love Always” şarkısı eşliğinde “Almanlar için Almanya, yabancılar dışarı” sloganı attıkları görüldü. Gigi D’Agostino’nun adlı İtalyan DJ’ yin bu şarkısı bir müzik festivalinde Alman ırkçı gençleri tarafından sözleri ‘Yabancılar Dışarı Almanya Almanlara’ diye değiştirilmişti.

Gazete haberinde; “Sonuç olarak, şarkı bazı halk festivallerinde çalınmamalı ve Avrupa Futbol Şampiyonaları’nda çalınmasına izin verilmemelidir” yorumunda bulundu.

“GURUR DUYABİLİRİZ”

Gazete futbolcuların görüşlerine de yer verdi. Bunların içinde Michael Gregoritsch’ un gözyaşları içinde söyledikleri; “En kötüsü olmasa da yaşadığım en kötü futbol gecelerinden biriydi. Sonunda, haksız bir şekilde elendik. Ama bu, Türkiye’nin haksız yere daha ileride olduğu anlamına, gelmiyor.” Yine de gurur duyabiliriz. Avusturya’nın hiç bu kadar birbiri ile uyumlu bir futbol takımına sahip olduğunu sanmıyorum”.

AGRESİF TÜRKLER

Gazete maç yorumunda ; “Leipzig’de çok şey oldu. Agresif Türkler de hızlı ve doğrudan ileri oynadıklarından ve karşılığında, çok derin ve kompakt bir savunma yaptıklarından, tempo yüksek kaldı. Avusturya, derinlikte boşluklar bulmakta zorlandı(…) Avusturya futbolunun peri masalı bitti. Çünkü Türkler, Mart ayında aldıkları 6-1’lik yenilgiden doğru dersleri çıkardılar” diye yazdı.

Die Presse Muhafazaka Hıristiyan eğilili önemli gazete; “Yıkılan Rüya: Avusturya Türkiye Yüzünden başarısız Oldu” başlığını attı.

Haberin spotunda ise; “Avusturya dramatik bir 16. Tur maçında Türkiye’ye 1-2 mağlup olarak elendi. Sadece 57 saniye sonra Avusturya 0-1 gerideydi. Christoph Baumgartner “Hayatımın en üzücü günlerinden biriydi” dedi. Takımın patronu Ralf Rangnick ise “Gereksiz ve hak edilmemiş gibi görünüyor” dedi.” diye yazdı. Gazetenin yorum yazısında; “Sahada, Türkler bu maçın kontrolünü duygu ve düellolarla ele geçirmek ve aynı zamanda Viyana’da yaşadıkları utançtan sonra (Mart ayında 6-1’lik bir dostluk yenilgisi) Leipzig’de kendilerini rehabilite etmek istiyorlardı” diye yazdı.

21 ŞUT ATTIK BİRİ GİRDİ

Gazetenin ‘kibirli yorumu’ da dikkat çekti; “ Hollanda karşısında alınan 3-2’lik muhteşem galibiyetin ve grup birincisi olarak yükselmenin ardından, Avusturya, şimdi daha zayıf olarak görülen Türkiye karşısında, elenme ihtimaliyle karşı karşıya kaldı. Avusturya, bu senaryoya karşı savaştı. Koştu, çalım attı, geçti, her şeyi denedi. Avusturya eşitlik için bastırdı; hak etmişti. Maç sonunda şut oranı 21:6 idi. Sonuç 1-2’ydi. Son saniyelerde Baumgartner, Türkiye’nin galibiyetini muhteşem bir kurtarışla garantileyen Günok tarafından engellendi” diye yazdı.

TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN BAYRAKLARINI AÇTILAR

Viyana’ nın Favoriten bölgesinde meydanda maç izleyenler arasında ‘sorun çıkmaması için polisin tedbirler aldığı gazete şu cümleler ile verildi; “Avusturya’nın Türkiye ile oynadığı 16. Tur maçının Viyana-Favoriten’deki halka açık gösteriminde atmosfer hararetliydi. Maçtan sonra Kürt, Suriyeli ve Türk grupların çatışması muhtemeldi. Polis kalabalığı kontrol etmek zorunda kaldı”. Yazıda, Iraklıların ve Suriyelilerin Avusturya lehine slogan attıkları yazıldı. PKK bayraklarının da açıldığı haberde yer aldı.

Der Standart:

Gazetenin manşeti şöyleydi ; “Avusturya’nın Avrupa Şampiyonası rüyası 16. Turda Türkiye karşısında sona eriyor. Türkler Leipzig’de kornerden iki gol attı. Gregoritsch’in durumu 1-2 yapan golü teknik direktör Ralf Rangnick’in takımı için yeterli olmadı”.

TÜRKLER HER ŞEYLERİNİ KORUDU

Gazete Avusturya takımının kaptanı Marko Arnotoviç’ in görüşlerine de yer verdi; “Çok acı, çılgınca. Maçtan bu şekilde ayrılmamız çok acımasızca. Sadece iki kornerleri vardı. Ama futbol bu. Türk takımını tebrik etmek istiyorum. Sahada 90 dakika boyunca, her şeylerini ortaya koydular ve ben de savunulacak her şeyi savundum. Onlara turnuvanın geri kalanı için, en iyi dileklerimi sunuyorum. Bu şekilde elenmek utanç verici”.

Volksblatt gazetesi Avusturya’ nın önemli yerel gazetesi. Yorumunda dikkat çeken ayrıntı; “Avusturyalılar 35 yılı aşkın süredir Türkiye’ye karşı rekabetçi bir maç kazanamadı”

Kleine zeitung

Avusturya’nın en çok okunan gazetesi şu başlığı attı; “Avusturya Takımının Göz yaşları; Şu An İçin Sadece Bir Boşluk Var”. Spotunda yazanlar oldukça duyguluydu; “Türkiye karşısında alınan yenilginin ardından Avusturya takımındaki oyuncular şok olmuş, boşluğa düşmüş ve kaybetmiş durumdaydı. Sadece gözleri yaşlarla doluydu. Geriye rakiplerine ve ülkelerine duydukları saygı kalmıştı”. Merih’ in Bozkurt İşareti Gazete iki gol atan Merih Demiral’ ın maç sonunda yaptığı bozkurt işaretine dikkat çekti. Ve bunun ne anlama geldiğini anlatan bir bölüm yaptı.

Kronen Zeitung

TAFAREL Mİ GORDON BANKS Mİ

Bizim sosyal medyada Mert Günok’un kurtarışı ‘Tafarel kurtarışı’ olarak görüldü. Ama Krone Zeitung bir başka ünlü kalecinin kurtarışının görüntüsünü verdi; İngiltere Milli Takımı’nın efsane kalecisi Gordon Banks… Haber sitesi en çok rağbet gören gazete ünvanını taşıyan Kronen Zeitung manşetinde; “İnanılmaz Gösteri; Avusturya’nın Hayallerini Yıktı” diye yazıyordu. Gazete maç kritiği yazısında, Mert Günok’un kurtarışı ön plana çıkarılmış. Avusturya’nın çalıştırıcısı Ragnick’in sözleri ile anlatılmış kalecinin başarısı ; “Beraberlik için yeterli süremiz vardı. Ama Türkiye’ nin kalesinde Gordon Banks olduğu için bu çok zordu”.

MERT GÜNOK’ UN KURTARIŞINA YER VERDİ

Fransız l’Equipe, Mert Günok’ un kurtarışını manşetten verdi; “Türk kalecinin Euro 2024 Son 16 Turu’nda Avusturya’ya karşı yaptığı ustaca son saniye kurtarışı videoda”. Yorum yazıda ; “Vincenzo’nun öğrencileri, günü kurtardığı için kalecileri Mert Günok’a teşekkür edebilir’ denildi.

İtalyan Spor Gazetesi Corrierre dello Sport manşeti Montella üzerinden verdi; “Avusturya-Türkiye 1-2: Demiral, Montella’yı Euro 2024 çeyrek finallerine taşıdı”

TÜRKİYE HANGİ REKORLARI KIRDI

Corrierre dello Sport ilginç bir ayrıntıyı paylaştı; “Türkiye, EURO 1964’teki Macaristan-Danimarka maçıyla başlayarak Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupalarında oynanan eleme maçlarında 20 yaşın altında iki oyuncuyu sahaya süren ilk takım oldu. ”Arda Güler ve Kenan Yıldız. Bir başka rekora daha imza attığımız yine bir başka haberde yer alıyor; “Merih Demiral, 1998 Dünya Kupası’nda Lilian Thuram’dan (yarı finalde Hırvatistan’a karşı) bu yana Avrupa Şampiyonası ve Dünya Kupası eleme aşaması maçlarında iki gol atan ilk savunma oyuncusu oldu”.

Sky Sport; Euro 2024 – Avusturya 1-2 Türkiye: Merih Demiral’ın golleri ve Mert Günok’un son kurtarışı Türkiye’yi çeyrek finale taşıdı” manşetini attı.

Arda Güler’in Kornerleri:

Sky Sport yorumunda şu görüşlere yer verdi; “Türkiye teknik direktörü Vincenzo Montella’nın önündeki zorluk, cezalı oyun kurucuları Hakan Çalhanoğlu’nun yokluğunda bir akışkanlık bulmaktı ve Montella, sahanın her iki ucundaki üstün kalitenin yardımıyla bir çözüm bulmayı başardı” diye yazarken Arda Güler’ in kornerleri ve Merih Demiral’ın fırsatçılığını saydı.

Bild; “Türkiye’nin Bayramına Karşılık Sahaya Para Atma Skandalı” başlığını attı. Arda’ ya 38 Bardak Fırlatıldı Alman sansasyonel gazetesi Bild sahaya atılan maddeleri öne çıkardı; 50 yaşındaki Teknik Direktör Vincenzo Montella’nın takımı, Avrupa Şampiyonası’nda çeyrek finale yükseldi ve Leipzig’de gizli favori Avusturya’yı 2-1’lik galibiyetle eledi” dediği yorumunun ardından, konuya geldi; “ Maça taraftarların anlamsız hareketleri gölge düşürdü. Köşe vuruşları sırasında sahanın her iki tarafından korner atanlara cisimler fırlatıldı. Avusturyalı Marcel Sabitzer’e (30) bozuk para isabet etti ve yere düştü, ancak daha sonra oynamaya devam etti. Avusturyalı taraftarlar Türk süper yetenek Arda Güler’e (19) toplam 38 plastik bardak fırlattı. Avrupa Şampiyonası son 16 turunda yeri olmayan çirkin sahneler”.

Bild Merih Demiral’ ın ‘Bozkurt’ işaretini skandal olarak yorumladı ‘Türkiye’nin Golcüsünden Aşırı Sağ Selamı” başlığı ile verdiği haberin üst başlığında; ‘Faşist Kurt İşareti’ ibaresi yer aldı.

BILD’DEN MERİH’E SORU

Bild muhabiri Demiral’a neden bu işareti yaptığını sordu. Gazetede yer alan habere göre Merih Demiral şu cevabı verdi; “Elbette iki gol attığım için çok mutluyum. Kutlama şeklimin Türk kimliğimle bir ilgisi vardı. Stadyumdaki insanların da aynı şeyi yaptığını gördüm”.

MARCA; ‘Güler Yaratıyor, Demiral Uyguluyor, Günok Kurtarıyor, Türkiye Hayal Ediyor’

Gazetenin Türkiye’ den ‘Osmanlılar’ diye bahsetmesi dikkat çekti; ‘Osmanlılar Avusturya’yı Eledi’ bir diğer başlığıydı…

Mundo Deportivo; “Güler ve Demiral Euro’da Türk tutkusunu açığa çıkardı” başlığını attı. Yorum yazısında İtalya’ ya gönderme yaptı; “Mevcut Euro şampiyonu İtalya, 2021’de kazandığı unvanı artık koruyamayacak, ancak çeyrek finalde hala sürpriz bir temsilcisi olacak. 2017-2018 sezonunda Sevilla’da kısa bir süre görev yapan, teknik direktör Vincenzo Montella, Avusturya’yı (1-2) eleyerek Türkiye’yi son sekize taşıdı ve Cumartesi günü, Berlin’de Ronald Koeman’ın Hollanda’sıyla karşılaşacak”.

ARDA’YA ELEŞTİRİ

Gazete Arda Güler’ in kornerden atılan golden sonra Avusturya taraftarlarına dönüp yaptığı harekete tepki yağdığını öne sürdü; “Arda Güler, henüz 18 yaşında olmasına rağmen Türkiye ile Avrupa Şampiyonası’nda oynadığı maçlarda sahip olduğu muazzam yeteneğin işaretlerini veren, istisnai bir futbolcu. Ancak Salı günü, Avusturya’ya karşı oynanan 16. Tur karşılaşmasında bir hata yaptı. Özellikle 59. dakikada Arda Güler, takımının skorunu kutlamak için meydan okurcasına tribünlere doğru döndüğünde çirkin bir hareket yaptı. Demiral’a ağları havalandırması için kornerden pası veren Arda Güler’in kendisiydi ve Real Madridli futbolcu golü takım arkadaşlarıyla kutlamak yerine, rakip taraftarları tahrik etmeye karar verdi” yorumunu yaptı. Gazetenin unuttuğu, bu hareketin, korner öncesi, kendisine atılan bardaklardan sonra olduğuydu.

Sina Koloğlu

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x