Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi, komisyonda kabul edildi

Öğretmenlik Mesleği Kanun Teklifi TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda kabul edildi.

Görüşmeler sırasında CHP’nin “Atatürk ilke ve inkılapları”, “öğretmen hak ve sorumlulukları”nın yer almadığı gerekçesiyle 5. maddenin teklif metninden çıkarılması için verdiği önerge reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Umut Akdoğan, “Bu toprakların en büyük değeri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu toprakların en büyük değeri Cumhuriyet’tir. Bu toprakların en büyük değeri hafızalarımıza kazınması gereken Köy Enstitüleridir. Bu toprakların en büyük değeri Anadolu’nun dört bir yanından çoban ateşleri yakan öğretmen okullarının anlayışıdır” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Suat Özçağdaş ise “Elbette niyet okumamalıyız ama sonuç itibarıyla elimizde bir kanun teklifi var ve bu kanun teklifi içindeki maddeler onu da somut bir biçimde buraya koyar” diye konuştu.

CHP’nin Milli Eğitim Temel Kanunu’ndaki “Atatürk inkılap ve ilkeleri” ile “Anayasa’nın başlangıcındaki temel ilkeler”e yer verilmediği gerekçesiyle maddenin teklif metnin çıkarılmasına ilişkin verdiği önerge reddedildi.

DEM Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin, öğretmenlerin “merkezi ve mahalli yapılan sınavlarda görev almak” ibaresinin tekliften çıkarılması önergesi de reddedildi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x