Ünlü finans uzmanı Jim Rogers’tan Türkiye açıklaması: Yatırım artacak

AA

Türkiye ekonomisinde yatırım alma hedefi doğrultusunda kurulan temaslar, yapılan iyileştirmeler meyvelerini veriyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in başında olduğu ekonomi yönetimi çalışmalarını sürdürüyor.

Ünlü yatırım uzmanından Türkiye övgüsü

Türkiye’nin gelişen ekonomi performansına bir övgü de ABD’li yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers’tan geldi.

Türk ekonomisindeki gelişmelere ilişkin soruları yanıtlayan Rogers, hayatının farklı dönemlerinde birkaç kez Türk varlıklarına yatırım yaptığını, ancak şu anda herhangi bir Türk varlığında yatırımı olmadığını anlattı.

“Türkiye çok iyi bir yatırım olacaktır”

Bir süredir Türk piyasasını takip etmediği için yatırımı bulunmadığını ifade eden Rogers, şöyle devam etti:

Ancak belki de yeniden (Türk varlıklarına yatırım) başlamam gerekiyor. Türkiye’nin ekonomi politikalarını değiştirmesiyle yabancı yatırımcı geri dönecektir ancak bu biraz zaman alır. Birçok uluslararası yatırımcı Türkiye’nin ne yaptığını izliyor şu anda. Türkiye’nin ekonomik olarak makul adımlar atmasıyla yatırımcılar geri gelecek. Türkiye şu anda doğru adımları atıyorsa, çok iyi bir yatırım olacaktır.

“Yatırımcılar Türkiye’ye yeniden yatırım yapmaya başlamalı”

Yatırımcıların düzenleme ve reformların hayata geçtiğini görmek istediğini ve bu nedenle atılan adımları yakından takip ettiğini söyleyen Rogers, “Şimdi biliyorum ki Türkiye piyasasına yeniden bakmalıyım. Ben ve diğer yatırımcılar Türkiye piyasasına yeniden yatırım yapmaya başlamalı.” değerlendirmesini yaptı.

“ABD varlıklarından uzaklaştım, Çin varlıkları çok ucuz”

ABD ve Çin hisselerini de değerlendiren Rogers, ABD hisselerinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu ve daha da yükselebileceğini belirterek, “Ama bir hisse çok yüksek olduğunda ve enflasyon, faiz gibi sorunlar oluşmaya başladığında, hisselerden uzaklaşılır. Ben de uzaklaştım.” diye konuştu.

Rogers, büyük bir konut problemi bulunan ve Kovid-19 salgının etkilerini hala yaşayan Çin’de ise varlıkların ucuz olduğunu dile getirerek, “Şu anda Çin ucuz, piyasa düşükte. Yüksektense düşük olan piyasaya bakmayı tercih ederim.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x